Jak se správně saunovat – zásady pro finskou a infra saunu

Jak se správně saunovat – zásady pro finskou a infra saunu

Pravidelné saunování přináší bezpočet pozitivních účinků pro lidský organismus – odbourávání stresu, posilování imunity, rychlejší regenerace svalů, pomáhá při nespavosti, a hlavně navozuje pocit klidu. Zároveň však existují i jasná pravidla, které se musí při saunování dodržovat.

Ve finské i infra sauně vždy doporučujeme na lavice pokládat pod tělo i chodidla prostěradlo, saunovací kilt či osušku. Zabráníme tak popálení o zahřáté lavice a dodržujeme tím hygienické zásady.

Jak se správně saunovat – zásady pro finskou a infra saunu_3

Zásady správného saunování:

  1. Finská sauna
  2. Infrasauna
  3. Vyhněte se při saunování

Finská sauna:

Příprava před saunováním – Před vstupem do sauny se doporučuje důkladně umýt čistou vodou a osušit. Uvolní se tím póry na kůži a bude docházet k intenzivnějšímu pocení a vyplavování škodlivin z lidského organismu.

Saunování – Při saunování dochází k ohřátí organismu a první saunování by nemělo být delší než 10-12 minut. Důležité je naslouchat svůj vlastní organismus a nesnažit se lámat nesmyslné rekordy. Při této fázi ohřívání se doporučuje vybrat si lavici ve správné výšce a pokud je to možné položit se do roviny na lavici s podložením těla. Dosáhneme tak rovnoměrného prohřívání organismu. Mezi lavicemi může být teplotní rozdíl 30° a více. Minutu před koncem doporučujeme posadit se a obnovit krevní oběh spuštěním končetin. Také doporučujeme důkladně protáhnout lýtka a kotníky. Zabráníme tím prudkému poklesu krevního tlaku.

Ochlazení – Po saunování přichází fáze ochlazení. K ochlazení se nejčastěji využívají bazénky, sprchy či kádě se studenou vodou. Pro ochlazení se využívá studené vody, která pohlcuje mnohem více tepla než vzduch. Před vstupem do bazénku nebo sprchy doporučujeme se zhluboka nadechnout a tím ochladit vzduch v plicích, také pár kroků po okolí vůbec neuškodí. Tímto také zabráníme prudkému poklesu tlaku a vyhneme se tak nevolnostem či bolesti hlavy. Až po chvíli se doporučuje ochladit vodou. Dle zkušeností a preferencí volíme sprchu, kde lze regulovat teplotu vody či bazének, kde bývá teplota vody okolo 6-9°C.

Po ochlazení těla doporučujeme doplnit tekutiny a minimálně stejně dlouhou dobu saunování věnovat odpočinku a relaxaci. Následně můžeme opakovat celý cyklus v sauně.  

Finské sauny v naší nabídce si prohlédněte zde: Finské sauny

finska2

Infrasauna:

Příprava před saunováním – Před saunováním se doporučuje vlažná sprcha, která napomůže efektivnějšímu pocení a lepšímu vyplavování škodlivin. Před začátkem saunování se doporučuje otřít do sucha. Zamezí se tak přílišnému namočení lavic a jejich poškození či změnám barvy dřeva.

Saunování – Pocení v infra sauně začíná přibližně po 10 minutách od vstupu do sauny. Doporučená doba pobytu v tomto typu sauny je 30-40 minut. Do sauny nosíme nejen ručník pod tělo, ale také ručník na otírání potu. Otíráním dosáhneme efektivnějšího pocení.

Ochlazení – Po dokončení saunování se doporučuje zůstat v klidové zóně a dopřát si ještě chvíli odpočinku. Doběhnou tak procesy pocení a vyplaví se více škodlivin z těla. Teprve po cca 10-15 minutách se doporučuje vlažná sprcha bez použití mýdel či mycích gelů. Nedojde tak rychle k uzavření pórů kůže.

Infrasauny v naší nabídce si prohlédněte zde: Infrasauny

infra2

Vyhněte se při saunování:

  • Během saunování i odpočinku nikdy nepijte alkohol a nekuřte.
  • Po saunování se nedoporučuje cvičit a vykonávat namáhavé aktivity. Tělo je unavené a nastavené na klid a odpočinek.
  • Do sauny nikdy nechodíme v plavkách. Není to hygienické ani bezpečné. Většina materiálů není vhodná pro použití ve vysokých teplotách a může dojít k poškození oděvu.
  • Před saunováním doporučujeme sundat veškeré šperky či hodinky. Nejen tělo, ale i tyto kovy se zahřívají a může dojít k popáleninám na pokožce.

Také máme v nabídce hydromasážní vany a boxy s parní saunou, které mohou pomoci vyladit domácí wellness do puntíku. Tak se zde podívejte na naši nabídku: hydromasážní vany a boxy.

Hydromasážní systémy2

×

Splátková kalkulačka ESSOX